Skrócenie terminu dla przedsiębiorców na spełnienie obowiązków wynikających z nowego projektu ustawy o sygnalistach

Skrócenie terminu dla przedsiębiorców na spełnienie obowiązków wynikających z nowego projektu ustawy o sygnalistach

W dniu 5.05.2023 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z dnia 27 marca 2023 r. – czyli tzw. ustawy o sygnalistach.

Najistotniejsze zmiany w projekcie ustawy wprowadzone zostały w związku z uwagami zgłoszonymi podczas opiniowania projektu ustawy, a pełny zakres zmian opisany został tutaj.

Najważniejszy z punktu widzenia przedsiębiorców obowiązek, czyli konieczność ustalenia kanału zgłoszeń i wprowadzenia procedury przyjmowania zgłoszeń, został znacząco, a można nawet stwierdzić, że rażąco przesunięty w czasie. Ustawa w projektowanym art. 62 wskazuje bowiem, że dotychczasowy termin jej wejścia w życie pozostaje co prawda ten sam – 2 miesiące od ogłoszenia, jednakże poza przepisami art. 23, art. 24, art. 25, art. 27 i art. 28, dotyczącymi ustalania procedury zgłoszeń wewnętrznych, które wejdą w życie już następnego dnia po ogłoszeniu!

Co to oznacza dla podmiotów zatrudniających ponad 50 osób? Wszystkie te podmioty będą musiały rozpocząć procedurę ustalania i konsultowania ze związkami zawodowymi przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych dwa miesiące wcześniej, niż dotychczas zakładano.

Należy pamiętać, że ustalenie procedury zgłoszeń nie nastąpi z dnia na dzień – konsultacja z pracownikami lub związkami zawodowymi może trwać do 14 dni, a wejście w życie takiej procedury może nastąpić najwcześniej po 14 dniach od podania jej do wiadomości pracownikom. To oznacza, że tak naprawdę na przygotowanie wszystkich koniecznych rozwiązań oraz związanych z nimi dokumentów pozostaje jeden miesiąc. Karą za spóźnienie się z ustaleniem procedury zgłoszeń wewnętrznych nadal pozostaje grzywna (co przy ostatniej zmianie przepisów i podniesieniu stawek dziennych grzywny pozostaje nie bez znaczenia).

Jak tłumaczy się ministerstwo:

„Z uwagi na upływ terminu transpozycji Dyrektywy, przyjęte rozwiązanie jest optymalną propozycją zapewniającą niezbędny dla podmiotów publicznych i prywatnych oraz organów publicznych okres na przygotowanie się do wdrożenia obowiązków nałożonych projektowaną ustawą”.

Przypomnieć bowiem należy, że wobec Polski został złożony wniosek Komisji Europejskiej o nałożenie kary w wysokości ponad 3 mln euro za brak wprowadzenia odpowiednich przepisów chroniących sygnalistów. Z punktu widzenia Ministerstwa pośpiech jest więc korzystny, dla przedsiębiorców – niekoniecznie.

Biorąc pod uwagę ilość czynników i zagrożeń, jakie należy uwzględnić przy projektowaniu procedury zgłoszeń wewnętrznych, warto rozważyć powierzenie przygotowania organizacji na ten nowy krok firmom specjalizującym się w ochronie sygnalistów, jak Notibox.

Notibox gwarantuje, że wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o sygnalistach zostaną spełnione na czas. Wraz z dostarczeniem anonimowego kanału dokonywania zgłoszeń dla sygnalistów otrzymają Państwo w cenie narzędzia również skrojoną pod Państwa organizację procedurę zgłoszeń wewnętrznych.

Skontaktuj się z nami

Dariusz Kurzyk

Dyrektor Sprzedaży

[email protected]

+48 503 774 438

Notibox sp. z o.o.

Komandosów 9/41
30-334 Kraków

KRS 0000934065